Kočky - DJKT

24. prosince 2017 v 21:02 | Any |  Jsem divadelním divákem
Někdo o Vánocích poslouchá koledy (ano, trochu opožděně), já si jedu Kočky. Tedy ty z Broadwaye. Žádné mňoukání tu nečekejte, jde o pořádnou nálož fantastické hudby, známých melodií a nezapomenutelného zážitku.9. prosince jsem opět zavítala na Novou scénu DJKT a moudří již vědí, že šlo o dvaasedmdesátou reprízu Koček, které se úspěšně držely na těchto prknech téměř tři roky. Několikrát zde hostovala v roli Grizabelly i Helena Vondráčková a já měla tu čest být přítomna předposlednímu představení. Nebudu zastírat, že jsem ojedinělý druh divadelního diváka, který by nejraději každou inscenaci viděl dvakrát. Napoprvé zjistit, zda se mu kus líbí, napodruhé si vychutnat každičkou část a detail, který je její součástí. Tím více mě mrzí, že tuhle klasiku z roku 1981 už nikdy neuvidím v tomto skvělém podání, v jakém jsem ji měla možnost vidět. Ovšem na druhou stranu jsem ráda, že jsem Kočky vůbec viděla (a to ani nebylo původně z mé hlavy na ně jít).


Autorem muzikálu je Andrew Lloyd Webber, který složil hudbu na motivy sbírky básní Thomase Stearnse Eliota. T. S. Eliot byl básník a dramatik pocházející z anglické rodiny, sám se ale narodil ve Spojených státech amerických. V roce 1948 obdržel Nobelovu cenu za literaturu. Podle mnoha zdrojů psal velmi složitou poezii, a tak se tato konkrétní sbírka s názvem Praktická příručka o kočkách poněkud vymyká. Je složena z mnoha básní o jednotlivých kočkách, které by se měly objevovat i v našem muzikálu. Jsou to básničky spíše pro mladší okruh čtenářů (i samotný muzikál měl lehce pohádkový nádech). Jméno Andrew Lloyd Weber je pro řadu z vás jistě známější. Autor takových muzikálových klasik, jako je Jesus Christ Superstar, Fantom opery nebo Evita. Ty vám snad nemusím více představovat.

Jistě také musím zmínit autora českého přebásnění, kterým je Michael Prostějovský. Režie plzeňského zpracování se ujal Roman Meluzín, choreografie pak Pavel Kantořík a Richard Ševčík. Velmi zajímavé kostýmy má na svědomí Šárka Hejnová. Nejlepší bude, když se na veškeré profese, podílející se na vzniku tohoto představení, podíváte na fotografii níže.


Co vás může zajímat více je obsazení konkrétních koček.

Hlavní role - prašivé kočky Grizabelly - se dokonale zhostila Stanislava Topinková Fořtová. I když se podle mě na scéně objevila asi pětkrát, měla největší a nejdelší potlesk večera a za své ztvárnění ikonické písně Memory si ho právem zasloužila. Grizabella - někdejší královna kočičího světa, na kterou si dnes téměř nikdo nevzpomene. Každý se na ni štítí i podívat. Celé představení mě zajímalo, co se stalo, ale vysvětlení se jaksi nedostavilo.

Starobyl Vznešený (Martin Matoušek) - velevážený kocour celé kočičí říše. Má úctu přede všemi, které potká. Žije již pohodlným životem, ovšem jednou za rok má tu výsadu zvolit jednu kočku ze všech, která získá právo na další život v ráji.

Dalším váženým členem kočičího společenství je Múz - divadelní kocour (Miro Grisa). Celý život strávil na divadelních prknech a své zkušenosti předává dalším generacím. Proto ho můžeme vidět i v jeho mladé verzi, kdy ztvárňuje postavu jménem Tygří hněv. Tuto mladší verzi ovšem hrál Lukáš Ondruš. Představitel dalšího kocoura příběhu - Rambajz-tága, kolem kterého se točí snad všechny kočky z okolí. Jemu však není nic dobré a tak motá hlavy dalším a dalším.

Za zmínku také stojí drzé kočičí duo, za kterým stojí samé problémy. Mungojerrie a Tingl-tangl (Pavel Režný a Kateřina Falcová) jsou dvě neskutečně hravé a mrštné kočky, vkrádající se rády do lidských domovů, odcizujíc vše co se jim zalíbí. Jsou to tuláci, kteří jeden bez druhého nedají ránu.


Další postavy máte opět na fotografiích. Tam si můžete také všimnout trochu pozměněného obsazení (to aktuální k dvaasedmdesáté repríze máte tu).


A teď už k mému zážitku, nadšení, poznatkům.

Již ve foyer mě zarazil nadměrný počet dětí, který pro mě nebyl prozatím běžný. To proto, že jsem netušila, že jsou Kočky na motivy sbírky pro děti. (aneb když někam jdete a nic si nezjistíte) Nevím jak dětem, ale mně se to líbilo moc. (#dětina) Již začáteční melodie mě naprosto pohltila. Poslední dobou poslouchám hlavně "Prologue: Jellicle Songs for Jellicle Cats". Většina melodií byla hravá, jen některé víc, některé míň.

Celý muzikál byl složen z písní představujících jednotlivé členy kočičí říše a pro mě neměl nějak ucelený příběh. Jedinou linkou, která celé představení trochu propojovala, byl bál a příprava na volbu do kočičího ráje. Několikrát se zde objevila již zmíněná Grizabella, která je tedy považována za hlavní roli celého muzikálu, ale žádnou ucelující funkci pro mě neměla. On celý ten epizodní charakter muzikálu tak nějak vyplývá již z knižní předlohy. Přece jen jde o sbírku básní pro děti. Sice jsem ji nečetla, ale nějaký jednotný příběh asi neobsahuje. Andrew Lloyd Webber prostě zhudebnil knihu básní.

Ovšem ne vždy je pro muzikálové představení důležitý děj. Kdybyste měli možnost vidět tu neskutečnou choreografii podtrženou fantastickou hudbou, nějaký děj by vám byl upřímně také jedno. Jak jsem již psala výše, některé písně měly velmi hravou melodii, jako například "Mungojerrie and Rumpleteazer" nebo "Skimbleshanks: The Railway Cat". Také už jsem psala, že část, která mi naprosto učarovala, je "Prologue: Jellicle Songs for Jellicle Cats". Naprosto skvěle zazpívané a ta choreografie do toho. Jako vážně obdivuju výkon každého muzikálového herce. Neskutečně krásná písnička je "Old Deuteronomy", taková uklidňující po všech vypalovačkách. (následuje právě po Mungojerriem a Tingl-tanglovi) Je to roztomilá změna. Ještě chci zmínit píseň "The Rum Tum Tugger", která se tam v celém tom uskupení rozkošných, trochu dětských, písniček naprosto vymyká. Ona se celá postava Rambajz-tága trochu vymyká, ale samozřejmě že pouze v dobrém.

Doufám, že jste si nemysleli, že vynechám tu nejznámější písničku z celého muzikálu - "Memory". Jak jsem se dočetla, jako jediná není součástí původní básnické sbírky, ale vyšla z pera Trevora Nunna, divadelního a filmového režiséra. Píseň "Memory" je vrcholem představení, ač je zpívána již na konci prvního dějství, plný prostor je jí dán až v závěru dějství druhého, kdy má Grizabella konečně možnost všem sdělit svůj smutný příběh a díky tomu je následně přijata do onoho kočičího ráje. Tahle píseň vás musí chytit za srdce. Je dojemná, krásná a byla famózně zazpívaná.

Na samém konci představení už čekal jen mohutný potlesk trvající dost dlouhou dobu, aby mě pak následně neskutečně pálily mé rudé dlaně. Po skončení jsem se ještě vyfotila ve foyer s několika představiteli kočičí říše a se šéfem muzikálového souboru DJKT, Lumírem Olšovským. (ovšem tyto fotky vidět nemusíte)

Píšu to už snad po osmé, ale celým večerem mě provázela dokonalá hudba doplněná neskutečnou choreografií, všechno bylo skvěle zazpívané (sledujete, jak se snažím hledat různá synonyma pro slovo úžasný?). Asi vám teď přijdu dost zaujatá, jak to bylo všechno bezchybné, ale já nejsem žádný kritik, do divadla chodím za zábavou a ne za hledáním chyb na práci ostatních. Abyste byli ale spokojení, možná jsem trochu postrádala více vytuněnou scénu, ta na mě byla příliš strohá.

A jsme v závěru. Kočky byly naprosto senzační! To je celé mé stanovisko, nemám co víc k tomu dodat. Jen snad, že pokud jste je neviděli, určitě jste o hodně přišli.

Any
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Bára Bára | Web | 24. prosince 2017 v 21:23 | Reagovat

Kočky bych moc ráda viděla. Hrají je i u nás v Brně, ale bývá hodně dopředu vyprodáno. Inu, nevadí, v únoru se chystám do Prahy na Jesus Christ Superstar. :)
Překvapuje mě, že jsi tam potkala tolik dětí. Zrovna Kočky (řekla bych) můžou děti i nudit, protože jsou takové nedějové.

2 Anež Anež | 24. prosince 2017 v 21:35 | Reagovat

[1]: Tak zapomněla jsem zmínit dost důležitý bod celého představení, a to že několikrát kočky procházely i postranním schodištěm a děti k nim chodily a hladily je. Tohle byl zážitek trochu i pro mě, ač jsem si je pohladit nešla. 😂
Nicméně užij si Ježíše, třeba se mi taky jednou poštěstí na něj vydat. 😇

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama