Čtenářská výzva 12,13/20 (double)

1. října 2016 v 16:28 | Any |  Jsem čtenářem
Ano, ano, já vím. Slibovala jsem, nesplnila jsem. Ale i tak to někdy bývá. Ono je totiž dost nemožné najít si delší chvilku času na napsání byť krátkého článku, když se snažíte zaběhnout na nové škole. Ale o tom tu vážně mlít nechci. Prostě je tu konečně další doublové vydání o tom, jak jedna blogerka nebyla schopná dočíst knížku o sto stranách.

Jako prvního jsem přečetla Krysaře od Viktora Dyka. Ten mi tu doma leží už od konce srpna. Knížka asi o pětasedmdesáti stranách, lehce pohádkový děj a hlavně česká klasika, která většinou nechybí u maturit.

Hlavní postavou je Krysař. Nikdo mu jinak neřekne a mně přijde, jako by se s tím jménem už narodil. Tak jenom si představte, že by vám lidi říkali: Sekretářko. Učiteli. Asi i proto je tenhle člověk s flétnou (která není příčná - díky Shreku) celkem divnej patron. Alespoň mně přišel celkem chladný, i když se v knize mezi ním a jednou ženou odehraje zajímavá zápletka. Z vyprávění na mě působil dost smířeně se svým osudem. S osudem krysaře.

Pak je tu již zmiňovaná žena - Agnes. Do té se Krysař zamiluje, ale bohužel to nedopadne příliš šťastně. Celá knížka nedopadne příliš šťastně. Jinak Agnes je rodačka z Hameln, z města kde se celý děj odehrává. I když se to možná nezdá, Agnes je v příběhu dost stěžejní postava.

Sepp Jörgen - prostoduchý mladík, kterého nikdo v Hamlen nebere vážně a je všem jen pro posměch. Já si ho tam celkem oblíbila a bylo mi ho i dost líto. Takoví lidé to nikdy nemají jednoduché. Byl to rybář, jehož jediným nedostatkem bylo to, že si všechno uvědomoval až o den později.

Pak je tu ještě důležitý Kristián. I když o něm moc neuslyšíte, dokáže způsobit mnoho zvratů. V souvislosti s knihou je to celkem hajzlík. Je Agnesin milenec, jenže Agnes se zamiluje do Krysaře, a tak nastává potíž.

Krysař přichází do Hameln, aby město zbavil krys. Hned při svém příchodu se setkává s Agnes a zamiluje se do ní. Vyvádí krysy z města za pomoci své kouzelné flétny, která je pro lidské ucho neslyšná. Naštěstí. Kdyby totiž Krysař začal hrát pro lidi, znamenalo by to jejich záhubu, jako pro krysy.

Krysařův příběh se prolíná společně s tím Seppovým, kdy se snad nešťastně zamilovává do dvou dívek z města, které si z něj tak trochu tropí žerty. Z toho je Sepp zoufalý.

Jak už jsem psala, konec je dost smutný, ale přitom vyzařuje nějakou naději v lidském osudu.

Nejsem žádný odborník, ale mně jako obyčejnému čtenáři přišel jazyk až moc složitý. Jo, je mi jasné, že v té době se tak mluvilo a hlavně psalo, ale já, jako čtenář, bych si bez toho mnohem víc vychutnala četbu. To je takové jediné malé minus.

Jako plus určitě beru to, že knížka je krátká, tudíž se mi do výzvy hodila a poslední dobou bych takových potřebovala víc.

Příběh o Krysaři, který pomocí své flétny dokáže zbavit město krys je známý, ale příběh o Krysaři, který se zamiluje, který je nešťastný a který trpí, ten už tolik lidí nepozná.

Krysaře jsem posadila na krásné jedenácté místo - Kniha od českého autora.

....

Druhým dnešním titulem je Perla od Johna Steinbecka. Tohle je asi můj dosavadní rekord - pouhých sto stran za neuvěřitelných dvacet šest dní!
Hlavním hrdinou je opět muž - indián Kino, který žije se svou manželkou a synem na okraji malého města v proutěné chatrči. Je to velmi hrdý člověk, který se nepříliš často vzdává.

Jeho žena Juana mi přišla jako Kinův pravý opak. Smířená, milující žena a matka. A moc toho v knize nenamluvila, to musím uznat.

Nelze nezmínit Kinova syna Coyotita (jehož jméno stále nevím jak vyslovit). Je to malý chlapec, tipla bych mu tak jeden rok. Pro matku a otce je vším a chtějí pro něj jen to nejlepší.

To je celá rodina. Dál je tu pak ještě doktor - hamižný parchant, který myslí jen na to, jak nejvíc získat. A Kinův bratr Juan Tomás, který je Kinovou velkou oporou v životě a jediným rádcem.

Kniha začíná tím, že Coyotita bodne štír. Zoufalá matka s ním jde k lékaři, ale ten je odmítne ošetřit. Bezmocný Kino hned na druhý den vyráží lovit perly a nachází tu největší perlu na světě. Zatím to zní celkem slibně, ne??

Jenže s obrovskou perlou přichází i nové problémy. Doktor sice malého chlapce vyléčí, ale samozřejmě, že pouze s vidinou vysokého zisku. Kina chce někdo několikrát o perlu připravit a při posledním přepadení lupiče zavraždí. A tak se musí i se svou ženou a synkem vydat na cestu pryč z města, na cestu za lepším životem.

Tak a tímhle jsem vám vyslepičila dobré dvě třetiny knížky.

Nicméně i tak stojí Perla za přečtení. Konec je vážně zajímavý a celkově se dobře čte.

Perla je jedním z těch méně známých děl od Johna Steinbecka a i já jsem po ní sáhla vlastně jenom z toho důvodu, že O myších a lidech zrovna v knihovně nebylo. I tak nelituji výběru.

Perla je zasloužená třináctka - Kniha autora oceněného Nobelovou cenou.

Any
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Baryn Baryn | Web | 1. října 2016 v 16:40 | Reagovat

Vzpomínám si, jak jsem se pokoušela přelouskat i Dyka i Steinbecka (O myších a lidech) k maturitě, ale po asi dvaceti stránkách jsem obě knihy odložila s tím, že radši sáhnu přeci jen po něčem delším, ale čtivějším. :D Nedivím se, že jsi měla problém se do toho začíst. Krysař je sice zajímavý příběh, ale mnohem hodnotnější a zajímavější mi přijde muzikálové zpracování od Landy než původní kniha.

2 Anež Anež | 1. října 2016 v 16:46 | Reagovat

[1]: Ono nešlo ani tak o problém začíst se, jako najít si čas na dočtení.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama