Čtenářská výzva 10/20

18. srpna 2016 v 18:30 | Any |  Jsem čtenářem
Konečně jsem se k tomu dostala! Bylo načase. Ale už jsem díky bohu v půlce. Ovšem jestli Výzvu zvládnu do konce roku, tak to bude jedině zázrak.


Dnes jsem tu s knihou 451 stupňů Fahrenheita od autora Raye Bradburyho. Už nějakou dobu předtím jsem o ní zaslechla a námět mě silně zaujal. I když jsem se trochu zadrhla při myšlence, že je to sci-fi, nakonec jsem moc ráda, že jsem po ní sáhla.

Totiž už v anotaci se psalo, že nejde o typickou science fiction, což mi zase dodalo trochu klidu. Nicméně to je asi jedna z mála sci-fi knížek, které kdy budu číst (i když stát se může všechno).

Příběh se odehrává v budoucnosti v Americe (kniha samotná pochází z roku 1953). Hlavním hrdinou je Guy Montag, který je zaměstnán jako požárník. Musím vám narovinu říct, že jsem od začátku nevěděla, co si o něm myslet. Je to člověk, který vás bude něčím zajímat, budete se mu chtít dostat pod kůži. Budete chtít vědět, co je vlastně zač. A myslím, že se vám to v druhé polovině knihy i z části podaří.

Montag je vlastně ta nejhlavnější postava, okolo něj se to celé točí. Pak je tam třeba i jeho žena, se kterou si absolutně nerozumí. Velitel požární stanice Beatty, kterého si zrovna moc neoblíbíte. Je to taky chlap, o kterém nebudete vědět, co si myslet. Ale od Montaga se znatelně liší. Pak třeba profesor Faber, který se stane na nějakou dobu jediným blízkým člověkem právě Montaga. Nebo Clarissa McClellanová, holčina, kterou si oblíbíte pro její bezprostřednost a nezkaženou povahu.

A abych tak nějak nastínila děj. Požárníci v této době už nejsou těmi statečnými hasiči. Ne, vůbec. Oni si říkají požárníci proto, že požáry sami zakládají. Pálí knihy, nebo celé domy jejich schranitelů. V této době je totiž nemyslitelné mít vlastní názor, číst knihy a přemýšlet byť jen trochu logicky, rozumně a samostatně. Přesně takhle vypadá poněkud děsivá budoucnost lidstva. Jenže po seznámení se s Clarissou začne Montag přemýšlet.

A jak ještě podle Bradburyho vypadá naše budoucnost?? Neexistuje neomezená rychlost, a tak denně umírají lidé. Jen tak, z rozmaru. Lidé tráví čas se svými telerodinkami. Záleží jen na tom, aby se člověk bavil. Nemít žádné starosti, které vyplývají z přemýšlení, to je hlavní. Ale v knize toho najdete ještě mnohem víc.

Mimochodem, název 451 stupňů Fahrenheita není jen tak obyčejné číslo. Tento údaj totiž značí teplotu, kdy začíná hořet papír, a proto ho mají požárníci ve znaku.

* Čtení této knížky vás donutí přemýšlet nad lidským osudem a budoucností. Já sama jsem si říkala, zda chci jednou skončit takhle.
Chtěla bych žít ve světě bez knih a vzdělání, kde nemá mezi hloupými ovcemi chytrý člověk šanci??
Kde vládne elektronika nad upřímným slovem člověka??

Jenže co když se k tomuto konceptu "života" už pomalu schylujeme?? Lidé čím dál víc využívají techniku ke zpříjemnění života. Když něco neví, vygooglují si to, protože je to přece jednoduchý. I v Bradburyho knize lidem vyhovovalo nepřemýšlet. Je to vlastně děsivě smutné.

Teď bych mohla vyrukovat s nějakými děsně chytrými řečmi, jak se tomu musíme bránit. Abychom četli knihy a nezahazovali zdravý rozum. Ale stejně, co takhle zmůžu?? To budu radši jako Clarissin strýček, který si všechno to krásné z doby knih a svobody myšlení uchoval v sobě a předával to dál. Je to možnost, jak alespoň něco zachránit. V sobě. (no, tak stejně jsem se těm řečem nevyhnula)

*konec filozofického okénka

Prostě je tahle knížka vážně nářez. Už v průběhu čtení jsem sestře několikrát básnila o tom, jak je super a jak si ji musí taky co nejdříve přečíst. A tak si ji přečtěte i vy!

Bradburyho a jeho 451 stupňů Fahrenheita jsem zařadila k výzvě číslo 15 - Kniha s číslem v názvu.

Any
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kory Kory | Web | 10. ledna 2017 v 10:52 | Reagovat

Mě ta knížka teda nijak moc nezaujala. Nějak jsem od ní očekávala něco jiného, očekávala jsem, že bude taková, řekněme... drsnější, více futuristická, nevím. Přišla mi hodně lyrická a poetická, což by mi normálně přišlo spíš jako bonus, ale v tomhle případě mi to přišlo spíš nepatřičné. Ale to, že se k tomu možná blížíme, je dost strašidelný, to je fakt.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama