Manuál pro život

24. června 2016 v 13:44 | Any |  Témata týdne
Manuál pro život - to by potřeboval minimálně jednou v životě každý z nás.

Každý jistě už zažil moment (a jestli ne, tak dozajista zažije), kdy byl se svým stávajícím rozumem v koncích. Potřeboval hodně dobrou radu, která by byla nad celý zlatý důl a řeku Otavu navrch. Jenže rad se nedostávalo, žádný moudrý kmet v okolí a pomyslná žárovička se ne a ne rozsvítit. V tuhle chvíli bych si minimálně já přála v ruce držet manuál pro život, kde by byly odpovědi na veškeré mé dotazy a problémy.

Jenže tu vyvstává jedna dost důležitá otázka.

Kdy manuál obdržet??

  • při narození - to zní celkem logicky. Rodiče by rovnou k dítěti dostali i nepratrnou osmi set stránkovou brožuru na zacházení nejprve pro rodiče a následně i pro samotný objekt. Jenže není to až moc brzy??
  • při nástupu do školy - další možnost. Uživatel manuálu už bude umět alespoň číst.
  • v pátnácti letech - v tomto věku už má člověk dost obstojné starosti. Často si neví rady, nebo považuje pod svoji úroveň, ptát se na názory těch dospělých, kteří jsou naprosto mimo.
  • při dovršení plnoletosti - to bývá takový mezník v životě každého lidského jedince. Většinou tuto událost provází spousta gratulací a dárků, a tak se mezi nimi hladce schová i jedna bezvýznamná příručka pro život.
  • o svatebním dnu - člověk už má něco za sebou, ale pořád ho toho dost čeká. Z hodně chyb už se poučil, mnohokrát už potřeboval pomoc. O to víc si bude takového manuálu vážit. Jenže, co když se dotyčný či dotyčná nikdy nerozhodne vstoupit do svazku manželského?!?
  • v důchodu - člověk už je v podzimu života. Ze svých chyb už se může akorát tak poučit, litovat toho, co neudělal a slušně obsáhlý manuál pročítat při dlouhých dnech zaslouženého odpočinku.

No, řekněme, že ten manuál už držíte v ruce. Dostali jste ho k narozeninám, nebo vám spadl z nebe jen tak do klína.

Ale nyní je tu další zádrhelíček.

Jak v něm vlastně hledat jednotlivé rady??

  • podle abecedy - osvědčená klasika, která nikdy nic nezkazí. Hledat podle abecedy jednotlivá hesla jednotlivých problémů zní docela jendoduše. Jen vědět, jestli je I před nebo za J, že??
  • podle předpokládaného věku problému - například v 19 letech předmaturitní stres, v 15 jak si najít kamarády na nové škole. Jenže by nemuselo být zaručeno, že bude příručka obsahovat všechny odpovědi na všechny otázky, které budete mít na srdci.
  • podle závažnosti - každý musíte uznat, že jsou problémy závažnějšího charakteru a pak ty méně závažné. Ježne tady je to řazení dosti subjektivní.

A nyní, když už jsme všechno našli, dozvěděli se podstatnosti našeho života a vyčetli i jinde nevyčtitelné, říkám si, jestli je ta knížka vůbec tak moc důležitá.

Není nám přece jenom někdy líp, když některé věci nevíme?? Nemají to lidé, kteří toho neví tolik, v životě jednodušší??

Někdy je fajn, vědět všechno co chceme, ale na druhou stranu všeho moc škodí.

Takže můj verdikt??

Ať všechno zůstane tak, jak to je. Stejně asi není člověka, stroje, či instituce, která by byla schopná takovou příručku sepsat.

Any
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama