Čtenářská výzva 7/20

21. května 2016 v 14:43 | Any |  Jsem čtenářem
Jedu jako pila. Tedy ve čtení, samozřejmě. A tak je tu další "recenze" na další knížku do Čtenářské výzvy. Northangerské opatství poprvé, prosím!


Autorkou je světoznámě proslulá Jane Austenová. Nejspíš si od ní jako první vybavíte Pýchu a předsudek, ale já jsem netradičně začala trochu méně známějším dílem.

Nic méně se mi Northanger moc líbil. Možná jsem si na začátku trochu stěžovala, že mě to nebaví, ale později jsem toho lehce litovala, protože jsem této knize celkem křivdila.

Od druhé třetiny jsem byla naprosto vtažena do děje a nadávala jsem na každého, kdo mě tam alespoň trochu iritoval, bála se při každé temné scéně a nejspíš se červenala při každé chvíli, kterou trávila hlavní hrdinka s panem Tilneym. Prostě to bylo krásné počtení a je mi líto, že jsem Northanger přečetla tak rychle.

  • hlavní hrdinkou, jak ji sama označuje i autorka, která zastává roli vypravěče, je sedmnáctiletá Catherine Morlandová, dcera venkovského faráře. Přišla mi trochu naivní, ale ráda četla, což jí přidalo mé body navíc.
  • dalším velmi důležitým byl Henry Tilney, syn zámožného generála a pastor v menší vesnici nedaleko Northangerského opatství. I podle filmu mi přišel velmi sympatický a galantní, což nebylo v této době neobvyklé. Nedivím se, že se do něj Catherine zakoukala.
  • manželé Allenovi byli rodiní přátelé Morlandových a neobyčejně si Catherine oblíbili. I proto ji snad vzali s sebou do Bathu, kde ji uvedli poprvé do společnosti. Jinak nejsou příliš důležití.
  • dále bych pak mohla zmínit sourozence Isabellu a Johna Thorpovy. Isabella mi přišla jako strašná nána a John jako neskutečný mizera (ovšem pouze můj subjektivní názor). Ale vážně, podle mě si na ně vytvoříte alergii po prvních několika větách.
  • Henryho sestra, Eleanor Tilneyová, mi přišla jako moc milá, ale celkem nešťastná osoba. V knize nezastává příliš veledůležitou roli, ale pro konečné rozuzlení příběhu je celkem podstatná.
  • jako posledního nejspíš zmíním generála Tilneyho, otce Henryho a Eleanor. Na prvních stránkách celkem fajn chlap, ale na svém panství se chová jako neskutečný despota.
Děj se odehrává nejprve v Bathu, lázeňském městečku na jihozápadu Anglie, kam Catherine Allenovi vezmou. Tam chodí do divadel, na koncerty a na plesy - prostě takový ten městsko-lázeňský život. V Bathu se Catherine pozná s Henrym (Tineym) a i se zbytkem jeho rodiny. Také se spřátelí s Isabellou Thorpovou a stanou se z nich neskutečné kamarádky.

K tomu bych ráda poznamenala, že mě neskutečně iritovalo, jak Isabella Catherine oslovovala. Z těch všech srdéček mých drahých jsem měla sto chutí tu knihu rozsápat na kusy. Bohužel byla půjčená z knihovny.

Ale zpět k tématu. Po dostatečném společenském sblížení Catherine s rodinou Tilneyových, jí pozvali na své panství do Northangeru. Tam se odehrálo několik temných scén, Catherine se pomalu sbližovala s Henrym a spátelila se s jeho sestrou. A dál vám už nic neřeknu.

Takhle bych totiž prozradila strašně mnoho a to já tak nerada dělám, i když bych mohla.

V samotné knize mi trochu vadila až moc dlouhá souvětí, ale to nejspíš 1/ patří k době psaní J. Austenové a 2/ nenáleží mi styl psaní příliš posuzovat.

Hned další den jsem si opět zkoukla film, jelikož jsem byla celkem natěšená a stále plná dojmů z knihy. Musím uznat, že tam opět nějaké věci chyběly, něco tam bylo naopak navíc, ale aspoň v něm nechyběly žádné postavy.

Celkově jsem byla s filmovým zpracováním spokojená. Hodně jsem se nasmála u Catherininých snových scén, po kterých sice nebyla v knize ani stopa, ale do filmu se hodily. Dokreslovaly tak Catherininu silnou představivost ze čtení gotických románů. Jak říkám, něco tam sice chybělo a někde byly drobné nesrovnalosti, které by se daly přehlédnout, ale dokud tam nechybí žádná z postav, jsem spokojená.

Na závěr bych mohla zmínit, že jsem Northangerské opatství zařadila do výzvy číslo 7 - Kniha, která byla zfilmovaná.

Any
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 K. K. | Web | 21. května 2016 v 14:53 | Reagovat

hezkyy blog:)

2 Any Any | Web | 21. května 2016 v 15:17 | Reagovat

[1]: Děkuji!

3 Kateřina Kateřina | Web | 21. května 2016 v 15:19 | Reagovat

Northhanger se mi líbil, stejně jako víceméně všechno od Austenové.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama