Čtenářská výzva (2v1) 5,6/20

13. května 2016 v 20:18 | Any |  Jsem čtenářem
Jelikož se poslední dobou činím, je tu další (tentokrát dvojitá) část o Čtenářské výzvě na rok 2016.

První knihou, kterou jsem si přečetla už minulý pátek (a zvládla jsem to za hodinu) je Muž, který sázel stromy. Knížka je celkem, jak to říct, zvláštní?! Nevím, nemám z ní moc hluboké dojmy, asi taky proto, že jsem jí četla ve spěchu, moc jsem se nesoustředila. Bohužel.

Autor, Jean Giono, v této knize vypráví o setkání s mužem, který žil na opuštěné samotě (překvapivě ta samota byla opuštěná) a snažil se o jakousi úpravu okolí, ve kterém žil. Lépe řečeno, sázel stromy po okolních kopcích, aby přivedl život do místa, které miloval.

Když se s tím pastevcem ovcí (zmínila jsem to??) setkal po několika letech, všude kolem byly už krásné husté lesy. Ten muž to totiž dokázal! Dokázal změnit ten kousek světa kolem sebe. A víte co na tom bylo to nejkrásnější?? Nečekal "Díky!". Dělal to z vlastního přesvědčení, že to má smysl, aniž by za to cokoli chtěl.

Knížka Muž, který sázel stromy je poměrně maličká, asi na 58 stránek, z toho je polovina obrázků, ale je poměrně působivá. Ano, i když jsem psala, že z ní nemám moc hluboký dojem, i tak byl ten příběh dost zajímavý.

Toto dílo jsem zařadila do čtenářské výzvy číslo 6 - Kniha, která má méně než 200 stran.

..............................................................................................................................................................

Druhou knihou je Smrt na Nilu od proslulé Agathy Christie. Přečetla jsem jí za týden, z čehož jsem nadšená. Dlouho jsem si říkala, že nepodlehnu této autorce, nenechám se strhnout legendou Agathy Christie. Ale stalo se. Vlastně jsem si Smrt na Nilu půjčila kvůli filmu, kde hraje můj oblíbený herec, ale řeknu vám hned a na rovinu, že kniha je mnohem lepší než film. Později vysvětlím.
V této, troufám si říct po teenagerovsku, boží detektivce je sice spoustu postav, ale po chvíli se začnete orientovat. A když ne, tak na samém počátku je takové "představení" jednotlivých účastníků plavby po Nilu.

Je tu Linnet Ridgewayová - bohatá, krásná a inteligentní mladá dáma, která vždy dostane vše, co chce.
Je tu Simon Doyle - poněkud nekomplikovaný mladý a ve filmu okouzlující mladý muž.
Také je tu Jacqeline de Bellefortová - také mladá dáma, jejíž nejlepší kamarádnou je již zmiňovaná Linnet.
A je tu spoutu dalších důležitých postav, mezi kterými převyšuje svou důležitostí Hercule Poirot - nejlepší a nejznámější detektiv paní Agathy Christie. Mimochodem je to Belgičan, ne Francouz!!

Příběh mě úplně strhl. Zločin se sice stal až uprostřed knihy, ale to mi vůbec nevadilo, protože se tam řešilo tolik zajímavých věcí, že si toho ani nevšimnete. Místy mi Smrt na Nilu připomínala Mrtvou a živou (kniha, o které jsem psala TADY), ale uznávám, že Mrtvá a živá nebyla detektivka (možná místy ano, ale zločin nebyl prioritou děje). A čím mi tuto knihu Nil tak připomínal?? Řešily se tam vztahy! A to mě tuze baví. O to víc, když se děj odehrává v době třicátých let.

A také musím říct, že jsem se i zasmála. Ano, některé pasáže byly i úsměvné.

Přiznávám se hrdě k tomu, že i mne Agatha Christie úplně strhla a hodlám si půjčit další její detektivní příhodu. Nechápu, jak dokázala vymýšlet takové zapeklité kličky a případy. Nechápu Poirotovy myšlenkové pochody. Jediné, co z této knihy pochopíte, je to, že si nemůžete být až do vyřešení případu ničím jistí.

Báječné, jedím slovem skvostné. Tak nějak by mohli v době třicátých let zhodnotit knihu Smrt na Nilu.

Dílo jsem přiřadila k výzvě číslo 3 - Kniha z žebříčku 100 nejlépe hodnocených knih.

A k tomu filmu??

No... Asi takhle. Některé postavy tam úplně chybí. Nejsou tam jisté souvislosti. Takže tentokrát se potvrdilo pravidlo, že kniha je lepší než film, a to mnohokrát. A bohužel to nevylepšil ani fakt, že tam hrál můj oblíbený herec.


A to by bylo pro dnešek vše. Doufám, že informace byly vyčerpávající. Někdy příště (a doufám, že velmi brzy) zase nashledanou!

Any

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama