Čtenářská výzva 2/20

19. února 2016 v 14:12 | Any |  Jsem čtenářem
Už mám splněno 10 % Čtenářské výzvy a cítím se skvěle.

Tou desetiprocentní knihou se stal Malý princ od autora jménem Antoine de Saint-Exupéry. Ale to snad každý, kdo se torchu orientuje v knihách, ví.


Malého prince jsem zařadila do Výzvy číslo 14 - Kniha přečtená za jediný den. A jelikož tento Malý princ měl pouhých 95 stránek, dalo se to zvládnout i se školním provozem.

Začala jsem odpoledne s první polovinou a tu druhou jsem dorazila večer před spaním.

Malého prince jsem četla jako menší, ještě na prvním stupni, ale už jsem si ho moc nepamatovala. Navíc nechápu, že jsem mohla některé myšlenky (prakticky všechny) v té době pobírat. To jak tam píše o dospělých a některé citáty nemůže dítě v jedenácti letech pochopit.

Možná je to knížka myšlená pro děti, ale rozhodně by jí měli číst hlavně dospělí.

Také se mi líbí, jak Exupéry vystihuje různé typy lidí. Tyto charaktery jsou prakticky věčné pro každou generaci. V každé době tu budou domýšlivci, kteří budou chtít pořád slyšet, že jsou ti nej. Pijani, kteří budou pít, protože se stydí za to, že pijí. Králové, kteří budou chtít každému nakazovat, co má dělat. Byznysmeni, kteří budou všechno počítat a chtít všechno vlastnit. Lampáři, kteří budou povinni plnit důležité příkazy. A zeměpisci, kteří budou chtít všechno vědět, ale nic pro to neudělají.

Malý princ je moc chytrá knížka. Některé citáty z ní jsou známé celému světu, i přesto, že je každý nezná.

"Vidíme dobře jen srdcem. Důležité je to, co je pro oči neviditelné."

"Víš... když je člověk smutný, má západy slunce rád..."

Ale samozřejmě v knížce jich je daleko víc. Tyhle jsou ty nejznámější.

Musím se přiznat, že na samém konci příběhu jsem byla dost smutná, ba dokonce jsem musela i zamáčknout slzu v očích. Na ten konec jsem se už vůbec nepamatovala (jestli jsem se k němu v těch jedenácti letech vůbec dostala). Každopádně mi bylo úzko.

Malého prince si rozhodně přečtěte. Je to moc milá knížka, se kterou se nad něčím dokážete i zamyslet. Nadčasová, dojemná a krátká (pokud je to jedno z kritérií, podle kterých si vybíráte knihy).

Any
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama