6) Vánoce u Any

21. prosince 2014 v 15:05 | Any |  Christmas edition
Když už vám tu vyprávím o všelijakých věcech, týkajících se Vánoc, mohla bych se taky zmínit o tom, jak tráví Vánoce naše rodina a já, Any.

Ráno se snažím vstát co nejdřív, abych měla dost času všechno připravit a se vším pomoct. Ráda se dívám na Štědrý den na pohádky, které dopoledne vysílají. Vezmu si k nim snídani a chvilku takhle pobudu. Když už jsou vzhůru všichni, tak se pustíme do zdobení stromku. VBětšinou už ho máme přes noc v bytě, aby se pořádně roztáhl a nebyl z toho síťového sevření tak splácnutý. Naše Vánoce nepodléhají módním trendům doby a i proto máme každé Vánoce prakticky stejné (až na ty dárky samozřejmě). Vánoční ozdoby čítají několik druhů a tak, jak už jsem psala, je náš vánoční stromeček hodně barevný.

Prakticky celé dopoledne u nás běží televize, ale o tom už jsem psala, že krásné pohádky k Vánocům patří. Jelikož by se nemělo na Štědrý den uklízet, smíčit ani vynášet smetí, jsme prakticky bez práce. K obědu máme tradičně každý rok čočku s vajíčkem. Dodržujeme aspoň částečný půst a maso nejíme. Jak já říkám, zlaté prasátko vidí lidé, kteří nejedli proto, že už z toho hladu mají mžitky před očima. Ale to je jen tak pro zasmání.

Po obědě si dáme na chvíli pauzu a poté se vydáme na hřbitov zapálit svíčky. Už je to taková naše rodiná tradice. Vždycky jsme chodili navštívit babičku a dědu, ale jelikož byli loňské Váonce už u tety a letos je u ní už jenom děda, naše tradice trochu přestala existovat. Na tuto Vánoční procházku se vydáváme jen já, sestra a táta. Mamka zůstává doma a chystá všechno na večer (jestli mi teda rozumíte).

Při příchodu domů už to tam většinou voní rybí polévkou a smažený kapr na sebe také nedává dlouho čekat. Salát už máme z předešlého dne, jelikož dobře víme, že nejlepší je den odleželý. Když je vše navařeno, snažím se slavnostně prostřít a jdu se upravit. Je u nás zvyk a myslím, že je to ve většině rodin, že ke štědrovečerní večeři se usedá ve slavnostním oblečení. Po večeři, ke které jsem vám něco víc napsala ve Snědených Vánocích, jdeme do našeho pokoje tam "čekáme" na Ježíška. Většinou si táta nenápadně odskočí a v tom najednou zazvoní zvonec, ovšem to není konec, ale spíše začátek.

Před vržením se na dárky se musí povině odzpívat koleda Štědrý večer nastal. Potom už nám nic nebrání. Dárky vždycky rozdáváme já a ségra, i když bych je rodávala raději sama. Baví mě to, tak proč ne?? Většinou se dárky nejprve rozdělí a až potom se do nich dobýváme.

Když zkončí euforie z dárečků, zapneme televizi a sledujeme nejnovější pohádku na ČT1. Potom Pelíšky a pak se uvidí. Přitom pojídáme cukroví, i když jsme všichni od večeře ještě pořád dost plní. Naši se většinou na večer odeberou na půlnoční, ale já raději zůstávám doma. Nestojím o nudění se.

Celý štědrý den končí. Já jdu spát, ale většinou nejsem moc unavená a tak se ještě potkám s rodiči, přicházejícími z půlnoční.

Vánoce jsou tu co by dup a já doufám, že nezmatkujete a tento kouzelný čas si užíváte do sytosti. Čtvrtá adventní neděle je tu a já se při ní s vámi loučím. "Uvidíme" se na Štedrý den.

Any

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama