5) Tradice kam se podíváš

14. prosince 2014 v 17:56 | Any |  Christmas edition
Tradice neodmyslitelně patří k Vánocům a jsou snad staré stejně jako Vánoce samy. Dneska se na pár z nich podíváme.

1] Štědrovečerní stůl
U štědrovečerního stolu by se měli sejít všichni členové rodiny. Pokud je počet stolovníků lichý, měl by se prostřít jeden talíř na víc. Na štědrý večer totiž obcházela stavení smrt a tam, kde by byl lichý počet lidí, tak by se moihla vrátit. Podle jedné tradice se stůl obepínal řetězem či provazem, aby se všichni sešli i příští rok. Od rána by se měl držet půst, protože se věřilo na spatření zlatého prasátka. Ovšem večer se hodovalo v plné míře. Štědrovečerní večeře se v různých krajích liší, ale největší klasikou je asi kapr s bramborovým salátem. Často se vyskytoval také hrách s čočkou nebo houbový Kuba. Samozřejmě nesměla nikde chybět vánočka a cukroví, které se podávalo po večeři. Ale pozor! Večeře by měla začínat s první hvězdou na obloze! (chudáci ti, kteří mají na Vánoce zataženo)

2]Vánoční stromeček
Nikdo si snad nedokáže představit Vánoce bez zdobení stromku a hledání dárků pod ním. Tato tradice je dnes rozšířená po celém světě. Někde si zdobí jehličnany, někde zase palmy, princip však zůstává stále stejný. Zajímavostí však je to, že se dříve zavěšoval ke stropu špičkou dolů. U nás doma ale raději zůstaneme při zemi. Tradiční zdobení usušeným ovocem, perníkem a různými přírodninami, například šiškami, nám určitě také není cizí. Většina z nás se sice radši spolehne na klasické foukané ozdoby, ale co je v tomto případě klasické??

3] Vánoční veštění
Každý z nás někdy rozkrajoval jablíčko nebo pouštěl lodičky v lavoru. Já bych však dneska ráda připoměla tradice již trošku pozapomenuté. Slyšeli jste už někdy o házení střevícem?? Tím házely mladé dívky, které chtěly vědět, jestli se v příštím roce vdají a opustí domácnost nebo ještě budou samy. Je zajímavé, že zrovna o Vánocích se chtěly slečny dozvědět, jestli půjdou z domu. Protože sbírání patek z vánoček je další tradicí, týkající se této věštby. Pokud jich dotyčná nasbírala za den devět, mohla očekávat ženicha. A co takhle věštění pomocí cibulových slupek?? Neznáte?? Připravte si dvanáct slupek z cibule a do každé nasypte trochu soli. Tentokrát budeme věštit počasí v příštím roce a ta slupka ve které se sůl rozpustí symbolizuje deštivý měsíc. Samozřejmě se slupky vyskládají za sebou a označí se určitým měsícem.

Tento článeček byl trošku delší, ale i tak doufám, že se líbil. Vánoce jsou svátky klidu a pohody, tak na to nezapomíejte.

Třetí adventní neděle je tu a já pevně doufám, že si ji užijete aspoň stejně dobře, jako tu předešlou.

Any

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama