4) Snědené Vánoce

7. prosince 2014 v 13:57 | Any |  Christmas edition
Tak jako jsou Váoce o úžasných pohádkách a filmech, tak jsou Vánoce i o skvělém jídle.

1|Člověk jednoduše neodolá a musí si kousíček vzít. A nakonec je z toho celý talíř. Řeč je o vánočním cukroví, kterého existuje nepřeberné množství. Každá rodina má to své osvědčené a každá rodina si nějakou tu klasiku stejně přizdobí podle svého. Někam špetka skořice, jinam zase zázvor. Podle tradice by se mělo péct sedm druhů, ale kdo jich přesně sedm peče?? U nás sice přesný počet ještě nemáme ustanovený, ale osvědčené kousky se samozřejmě pečou. Začali jsme perníčky a pokračovat budeme lineckými slepovánkami, vanilkovými rohlíčky, ořechovými rohlíčky, pracnami, medovými trubičkami, vosími hnízdy, kokosovými koulemi a možná plněnými ořechy. Jasně je toho trošku víc, ale znám rodiny, kde se peče třeba patnáct druhů, jen to švihne.

2| Poslední dobou mě překvapuje, jak málo domácností připravuje na Vánoce kapra. Ve škole se nás paní učitelka ptala právě na tohle a ze třiceti se nás přihlásilo asi pět?? Dříve, když jsem si uvědomovala rizika kostí, jsem ho taky nejedla a tak to z této stránky chápu, ale nyní se po kaprovi můžu utlouct. A navíc, i když jsem kapra nejedla, stejně jsem měla rybí filé. Tradice je tradice, ale nechci, aby se tu do mě někdo pustil kvůli tomu, že odsuzuju lidi z důvodu nejedení kapra. Je to každého věc. Stejně jako kapra miluju bramborový salát. Žádný jiný salát, než ten náš mi jednoduše tolik nechutná. Ale doufám, že nepočítáte s tím, že vám sem napíšu všechny ingredience. Tajemství šéfkuchaře se musí ctít. Také nesmím opomenout rybí polévku, kterou umí naše maminka samozřejmě nejlíp.

Jídla je kolem Vánoc vždycky dost, ale nezapomeňte na pravý význam Vánoc. I když sedout si kolem stolu plného jídla se svými nejbližšími je dost dobrý kompromis.

Ani druhou adventní neděli si nenechte jen tak proklouznout mezi prsty a vzpomeňte si na všechny, které máte rádi.

Any

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Em Age Em Age | Web | 11. prosince 2014 v 15:22 | Reagovat

Kapra miluju! Jeho chuť je dost jiná oproti dalším rybám. Nicméně rybu sním téměř jakoukoli, moc mi nechutnají jen sardinky a tuňák... :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama